Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na strone

Masz fajny pomysł na rozwój regionu czy swojej miejscowości? Zrób pierwszy krok do jego realizacji.

W imieniu stowarzyszenia mieszkańców Piasecznej Górki "Z Górki" serdecznie  zapraszamy mieszkańców miasta i gminy Morawica do zgłaszania swoich pomysłów na rozwój swojego regionu, miejscowości. Zgłoszone pomysły będą miały większą szansę na dofinansowanie w ramach planowanych do realizacji konkursów.

            W dniach 25-26 sierpnia odbyły się warsztaty zorganizowane przez Stowarzyszenie Mieszkańców Piasecznej Górki ‘Z Górki’, na których przedstawiciele stowarzyszeń oraz młodzież z terenu gminy Morawica analizowali problemy nurtujące lokalne społeczności i podjęli próbę ich rozwiązania.

            Zachęcamy mieszkańców do współpracy i udziału w konsultacjach. Być może chcesz zmienić coś w swoim otoczeniu. Masz pomysły, którymi chcesz się podzielić, pomysły, które zainspirują lokalne środowisko i przy obopólnej współpracy je zrealizujecie. Konsulatacje trwają do 28 września. 

           

Włącz się do konsultacji. Wkrótce ruszą konkursy grantowe na realizację wypracowanych pomysłów, które będą finansowane ze środków Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy”. Nie bądź bierny. Chcesz coś zmienić - podziel się swoją opinią. Poniżej prezentujemy instrukcję jak wziąć udział w konsultacjach. Można również dodać komentarz pod tym artykułem. 

Instrukcja - pobierz

Komentarze   

0 #12 Agnieszka O 2017-10-03 07:59
Ale takie miejsce tez w łabdziowie by sie przydalo a nie tylko w bilczy
Cytować
0 #11 Marcin Agatowski 2017-09-28 21:21
1. Stworzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży z miejscowości Bilcza, czynnej minimum 4 godzinny dziennie i realizującej wsparcie w ramach rozwoju zainteresowań i organizacji czasu wolnego, pomocy w nauce, organizacji rajdów i wycieczek.
2. Stworzenie świetlicy dla seniorów (Klubu seniora)- w ramach której seniorzy mogliby rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a także uczyć się i uczyć innych
Uwaga - dwa powyższe punkty można zrealizować w oparciu o stworzenie jednego miejsca, najlepiej samodzielnego budynku. Na ten moment nie ma w Bilczy takiego miejsca, gdzie można by było stworzyć świetlice dla mieszkańców.

3. Stworzenie miejsca do spotkań dla mieszkańców w postaci wiaty z ławkami, miejscem wyznaczonym na ognisko. Brakuje takiego miejsca, gdzie różne grupy wiekowe mieszkańców Bilczy mogłyby spędzić czas wolny i się zintegrować.
Cytować
0 #10 Robert 2017-09-23 11:40
Wytycznie nowych szlaków rowerowych, ideałem byłyby ścieżki rowerowe.
Cytować
+1 #9 Ola 2017-09-21 14:04
Nowoczesne boiska do gry w kosza, tenis ziemny, czyli z odpowiednia powierzchnia i zgodze sie z poprzednikami niedostepne swietlice. Przydalyby sie panie jak sa w innych swietlicach, które organizuja zajecia na swietlicy dla kazdego przedzialu wiekowego. Jak Ziomuś z tym ze on jest za daleko i przy ruchliwej drodze.
Cytować
+1 #8 Ola 2017-09-21 13:59
Jako przedstawiciel młodzieży chciałabym aby zwrócono szczególna uwagę na tzw swietlice, które sa niedostepne dla mieszkańców, a tym bardziej mlodzieży. W naszej gminie nie ma miejsce gdzie mozna byloby sie spotkac i cos fajnego zoorganizowac. Brak kawiarni, a boiska sa przestarzale nie nadajace sie do użytku i jesli nie masz mobilnych rodziców to trudno sie przedostac do sasiedniej wsi Moze Morawicka komunikacja Miejsko-wiejska?
Cytować
+1 #7 AGA 2017-09-21 11:36
Poza tym przy świetlicach często są boiska, które juz nie spełniaja standardów XXI wieku, dlatego są niechętnie wykorzystywane przez młodzież, bowiem są to nierówne powierzchnie, kretowiska. To miejsca, które generują koszty utrzymania. Powinniśmy dążyć do tzw małych boisk wielofunkcyjnych, bo tego oczekuje młodzież.Ponieważ jesteśmy Miastem - Gminą Morawica, przydałaby się linia komunikacyjna między poszczególnymi sołectwami
Cytować
+1 #6 Agnieszka O 2017-09-21 11:34
Infrastruktura w Morawicy już jest na przyzwoitym poziomie. Związku z tym że Morawica jest "sypialnią Kielc" należałoby zwrócić uwagę szczególnie na dzieci i młodzież, na ich rozwój nie tylko ruchowy ale i intelektualny. Owszem zgadzam sie z moją poprzedniczka dot powstawania świetlic, jednak chciałabym aby to nie były jedynie cztery puste ściany, w których nie dzieje się nic. Świetlice to miejsce integracji społeczności. Powinny się tak jak w Kielcach odbywać rózne zajęcia np teatralne, ogniska muzyczne, plastyczne,taniec towarzyski, balet, aerobik, językowe. Każda świetlica powinna posiadać opiekuna zatrudnionego na umowę (świetliczankę), który będzie nadzorował ich prawidłowe funkcjonowanie. Dbał aby świetlice, których jest w gminie wiele na tzw "wysoki połysk" nie były jedynie miejscami pustymi i wiecznie zamkniętymi, bo szkoda, bo się zniszczy. Mamy potencjał, ale czasem mam wrażenie, że nie jesteśmy na niego gotowi mentalnie.
Cytować
+2 #5 Primo 2017-09-19 08:48
Problemem w niektórych miejscowościach jest brak miejsc do integracji w innych niedostateczne wyposażenie tych miejsc. Mamy dobrze rozwiniętą infrastrukturę rekreacyjną w Bilczy czy Morawicy, ale w mniejszych miejscowościach często tej infrastruktury brakuje czy też jest uboga. Infrastruktura turystyczna również jest słaba - szlaki turystyczne często niedostatecznie oznakowane, słabo opisane.
Cytować
+1 #4 Primo 2017-09-19 08:39
W zasobach kulturowych mamy zabytkowe kościoły, ale uważam, że i te niezabytkowe stanowią nasz cenny zasób. Zabytków może nie ma wiele, ale te które są stanowią cenny zasób np. ruiny kaplicy Oraczewskich, kaplica w Nidzie w Brudzowie, piec wapienny w Chałupkach. Inne z pewnością tez by się znalazły. W zasobach przyrodniczych dodać należy pomniki przyrody ale również ogólnie - miejsca o dużych walorach turystycznych i przyrodniczych. Jako zasób niematerialny wymienić należy lokalne tradycje, zwyczaje. Jeśli chodzi o zasoby społeczne to uważam, że niezwykle cennym zasobem są po prostu ludzie z ich bogatą przeszłością, ludzie z ogromnym potencjałem, lokalni liderzy, działacze i aktywiści. W zasobach infrastrukturalnych dodałbym ścieżki czy też szlaki turystyczne. Problemy: Dezintegracja społeczności ogólnie nie tylko związana z napływem nowych mieszkańców. Zauważam dezintegrację również wśród "starych" społeczności.
Cytować
+1 #3 Primo 2017-09-18 09:04
W moim przekonaniu niezwykle cennym lokalnym zasobem jest przyroda i piękne krajobrazy. Oczywiście w zasobach pojawiły się lasy, rzeka, wyrobiska, ale mamy również pięknie wijące się strumyki z naturalnymi źródłami, mamy mało znane miejsca jak np. tzw. diabelski kamień w Radomicach, odsłonięcie geologiczne w Woli Morawickiej w tej chwili mocno zarośnięte, że trudno je zlokalizować, w Chałupkach obok muzeum kolejne, o którym geolog mógłby z pewnością wiele opowiedzieć i pewnie jeszcze wiele innych. W zasobach mamy bogatą i ciekawą, historię. Mamy historię II Wojny Światowej i jej pamiątki - krzyż pojednania w Radomicach, mogiły żołnierzy, kapliczki wykorzystujące różnorodne elementy uzbrojenia, okopy czołgowe i inne w lesie w Radomicach, pozostałości po bunkrach i działalności partyzanckiej. Warto wspomnieć także o mogiłach powstańców. Historia rodziny Oraczewskich, park podworski w Morawicy, ale tez ruiny innych dworów: w Drochowie, w lesie w Radomicach (tam już tylko kawałek muru).
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy