W dniach 17-19 października 2023 r. grupa 15 osobowa z obszaru działania Lokalnej Grupy Działania "Perły Czarnej Nidy", uczestniczyła w trzydniowym wyjeździe studyjnym na obszarze LGD Partnerstwo Kaczawskie, Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów i Geoparku Łuk Mużakowa.
LGD" Perły Czarnej Nidy", jest jednym z partnerów realizowanego projektu wspólpracy "GEOLOGY", którego liderem jest Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie". Wizyta studyjna została zrealizowana w ramach projektu współpracy pn. „Georóżnorodność dla Lokalnego Rozwoju” (Geodiversity for Local Development) – „GEOLOGY”.
Celem projektu współpracy jest "wspólna promocja oraz wymiana doświadczeń w dziedzinach strategicznych dla rozwoju i funkcjonowania geoparków, w tym wzrostu poziomu wiedzy na temat dziedzictwa geologicznego wśród mieszkańców współpracujących obszarów.
O to krótka relacja z wyjazdu!
Pierwszy dzień wizyty 17 października 2023 r.
Pierwszego dnia wizyty studyjnej wg. założonego planu/programu udajemy się do Wilkołaka - rezerwatu geologicznego "Wilcza Góra", nieczynnej kopalni bazaltu, gdzie czekał na nas wójt gminy Złotoryja Pan Jan Tymczyszyn wraz z wspólpracownikami. Ze względu na ograniczony czas, w pigułce otrzymaliśmy bardzo solidną dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej. Wilcza Góra to świetnie zachowany nek wulkaniczny i jeden z symboli Krainy Wygasłych Wulkanów. Wiedzieliście, że w Polsce też są wulkany? Że możecie wspiąć się na dawny komin wulkaniczny?
Kolejnym przystankiem naszej wizyty była miejscowość Czaple - Wioska Piasku i Kamienia, która słynie z wielu nietypowych atrakcji turystycznych, z pozyskiwania surowców geologicznych, takich jak piasek i kamienie (głównie piaskowiec). Czaple to wioska tematyczna, mieszkańcy przez lata uporządkowali i zagospodarowali tu wiele miejsc m.in. Jasionkową Chatę, gdzie można zobaczyć i posłuchać opowieści o skałach i minerałach z regionu, kamienny skwer z miejscem do wypoczynku, z Czapli rozpoczyna się ściezka dydaktyczna "Spacer po dnie morza kredowego", mozna by było pisać w nieskończoność o tym urokliwym miejscu, ale czas biegnie.
Z ciekawostek! Wioska Czaple w 2015 r. została uznana za najpiękniejszą wioskę na Dolnym Ślasku.
Około godziny 16.00 meldujemy się na Zamku Grodziec, twierdzy na wygasłym wulkanie. Zamek Grodziec to jedyna w swoim rodzaju średniowieczna warownia połozona na wygasłym wulkanie. Z murów i baszty można podziwiać panoramę Pogórza Kaczawskiego i niemal całe zachodnie Sudety. Od 1951 roku zamek jest na liście zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Na terenie zamku kręcono sceny między innymi do serialu Korona Królów. Podczas spaceru po murach i wieżach zamku warto zaopatrzyć się w wygodne obuwie, gdyż do pokonania są bardzo wąskie schody.
Drugi dzień wizyty 18.10.2023 r.
rozpoczynamy w Łęknicy, w Centrum Kulturalno- Edukacyjnym Światowego Geoparku UNESCO Łuk Muzakowa, gdzie zostaliśmy powitani przez Pania Prezes "LGD- Grupy Łuzyckiej', Helenę Miklaszewską, Burmistrza Łęknicy Piotra Kuliniaka. Pierwsza część spotkania dot. Geoparku Łuk Muzakowa oraz popularyzacji wiedzy naukowej dla edukacji i współpracy ze szkołami/uczelniami wyższymi. Następnie przyszedł czas na podział w grupach, jedni ruszaja na wycieczkę rowerowa z przewodnikiem muzakowskim po ścieżce geoturystycznej "dawna kopalnai Babina, druga zas grupa uczestniczy w warsztatach malowania na szkle pod czujnym okiem Pani Agnieszki Janowskiej, Magdaleny Godawa- Jabłko.
Około godziny 18.00 spotkaliśmy sie ponownie z Burmistrzem Łęknicy Piotrem Kuliniakiem tym razem na warsztatach dot. promocji regionu w oparciu o potencjał geoparku (dyskusja/wymian doswiadczeń. Po tak owocnie spędzonym dniu, spędzonym w milej atmosferze, przyszedł czas na zasłuzony odpoczynek przy ognisku.
Trzeci dzień wizyty 19.10.2023 r.
kolejny a zarazem ostatni dzień naszej wizyty na Dolnym Ślaśku rozpoczynamy od spotkania z przewodnikiem mużakowskim, Panem Andrzejem Marszałkiem, który opowiadał o historii regionu regionu, geologii i o Parku Mużakowskim oraz jego twórcy – szalonym księciu Hermanie von Pückler–Muskau. Po raz kokejny dzielimy się na grupy i następuje zamiana działań. Jedna grupa udaje sie na wycieczkę rowerowa, druga grupa na warsztaty malowania.
Na tym kończymy naszą piękną trzy dniową przygodę, wracamy do domów bogatsi o nowe doświadczenia, niezapomniane widoki i przeżycia.