Katalog firm i organizacji społecznych

Katalog firm

Przewodnik i mapa

Rysunek1    Mapa okadka

Nasze wydawnictwa

Okladka

Przewodnik kajakarza

   Mapy

 

Gminy LGD

herby 3 gmin

Mapa obszaru LGD

lgd logo1-427x307 1

Logotypy na stron

Chęciny

 

 

Jaskinia Raj znana w całej Polsce ze swej charakterystycznej szaty naciekowej. W 2008 r. zwyciężyła w plebiscycie dziennika „Rzeczpospolita" na siedem cudów polskiej natury. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych województwa świętokrzyskiego. Odkrywcami jaskini byli czterej uczniowie Technikum Geologicznego w Krakowie, którzy w 1964r odbywali tu praktyki terenowe. Do zwiedzania została udostępniona w 1972 r. po przeprowadzonych badaniach.  http://www.jaskiniaraj.pl/

Zamek Królewski w Chęcinach - Zamek w Chęcinach wzniesiony został, na przełomie XIII i XIV wieku. W czasach panowania Władysława Łokietka odbywały się tu zjazdy rycerstwa. Stąd wyruszono pod Płowce, gdzie doszło do nierozstrzygniętej bitwy z Krzyżakami. Tu przechowywano skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie wojny z Krzyżakami, a później skarbiec koronny.  Jak mówią okoliczni mieszkańcy o północy na murach zamku pojawia się „biała dama” – postać Królowej Bony, która przechadza się z pochodnią. Więcej na ten temat znajdziesz klikając tutaj oraz tutaj.

                                                              

Park Etnograficzny w Tokarni – to wyjątkowe miejsce, które przenosi nas w dawne czasy ma za zadanie zachowanie najcenniejszych zabytków budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego Kielecczyzny. Jak dotąd na obszarze 65 ha wzniesiono 30 przeniesionych z terenu obiektów. Domy i zabudowania tworzą małe wioski, a walory przyrodnicze sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek. Więcej na ten temat znajdziesz klikając tutaj.

 

 

 

Klasztor Franciszkanów - ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w 1368 r. Po 1605 r. starosta S. Branicki rozbudował budynki klasztorne nadając im dzisiejszy wygląd. Kościół był od początku murowany z kamienia w stylu gotyckim. Po kasacie w 1864 r. klasztor przekształcono w więzienie, a po 1970 r. budynki klasztorne wraz z kościołem oddano na cele turystyczne. Obecnie cały kompleks budynków jest znowu w posiadaniu ojców franciszkanów.

 

 

Kościół św. Bartłomieja - Kościół został wzniesiony w I poł. XIV w. prawdopodobnie przez Władysława Łokietka. Jego budowę ukończył Kazimierz Wielki ok. 1350 r. Kościół ma charakter gotycki. Przy prezbiterium znajduje się renesansowa kaplica rodziny Fodygów wzniesiona w 1614 r. W jej krypcie spoczywają zwłoki mistrza budowlanego, gwarka i wójta chęcińskiego Kacpra i jego żony Zuzanny z Grodzianowic. Więcej na ten temat znajdziesz klikając tutaj.


 

 

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego – Już w czasach średniowiecza wydobywano w Miedziance rudy miedzi, a niewykluczone, że eksploatację miejscowych złóż prowadzono także w starożytności. Najstarszy dokument pisany potwierdzający wydobywanie miedzi na tym obszarze pochodzi z 1478 r. Izba poświęcona jest dziejom górnictwa i hutnictwa regionu chęcińskiego. W muzeum można dowiedzieć się m. in. jak ciężka i niebezpieczna była praca średniowiecznych górników, jakich prymitywnych narzędzi używali, jakie rudy wydobywano w dolinie Chęcińskiej i jak one powstały. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj



Synagoga - została zbudowana po 1638 r. roku, dzięki przywilejowi króla Władysława IV Wazy, który zezwolił  Żydom na wybudowanie dwuizbowego domu modlitwy. Więcej na ten temat znajdziesz klikając tutaj.


                       



 Niemczówka - kamienica w stylu renesansowym, w zabudowie szeregowej, z obszerną sienią przejazdową. Należała do Walentego i Anny z Niemców Wrześniów. Została wybudowana w 1570 r. Dawniej była karczmą. Więcej na ten temat znajdziesz klikając  tutaj.

                                           


Klasztor ss. Bernardynek – To, co najbardziej urzeka w klasztornym kościele, to przebogaty barokowy wystrój ołtarzy, rzeźb i malarstwa. Pozwolenie na utworzenie klasztoru uzyskała w 1643 r. Klara Grędoszewska. Klaryski nie miały początkowo swego miejsca modlitw i dopiero w 1673 r. otrzymały kościółek św. Marii Magdaleny. Więcej na ten temat znajdziesz klikając  tutaj.


Góra Zelejowarezerwat przyrody nieożywionej i leśny o powierzchni 67 ha. Zelejowa położona 2 km na północ od Chęcin wznosi się na 372 m n.p.m. Jej stoki porasta las, a miejscami na polanach dominują murawy kwietne z roślinnością kserotermiczną. Rezerwat posiada wybitne walory krajoznawcze i widokowe.


Jaskinia Piekło – położona na północno-zachodnim stoku Góry Żakowej w Paśmie Zelejowskim. Długość jej korytarzy 57 m, prowadzą do niej 4 wejścia. Główny otwór jaskini prowadzi do obszernego poziomego korytarza. W jaskini znajduje schronienie wiele gatunków nietoperzy. Zimują one w wąskich i raczej niedostępnych korytarzach. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


 

Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom - Ptasi Azyl –  położony jest w miejscu oddalonym od zabudowań, w dolinie rzeki Czarnej Nidy, na powierzchni 76 arów, w tym 26 arów lasu w miejscowość Ostrów, powstał  w 2003 roku  założycielem jest pan dr  Janusz Wróblewski,  który wie o ptakach prawie wszystko. W Azylu znajdują opiekę liczne dzikie zwierzęta (w 90 procentach ptaki). http://ptasiazyl.pl/fundacja.html

Rycerze Pana Andrzeja – gospodarstwo położone w Siedlcach. Właścicielem posesji jest pan Andrzej Pędzik, który postawił z drewna i kamienia świat dawnych rycerskich obyczajów, wojów i zamkowych strażnic. http://grodpedzikow.pl
 
                                         

Kościół pw. Św. Stanisława-  pierwotny kościół drewniany parafialny ufundowany został przez dziedzica wsi Hancin Mikołaja Sieciesławowicza herbu Odrowąż około 1280 r. Zbudowany w stylu barokowym na planie krzyża greckiego o czterech krótkich jednoprzęsłowych ramionach. 

Nad częścią centralną kwadratowa kopuła z latarnią na ośmiobocznym bębnie na żagielkach. Bogata dekoracja stiukowa wykonana w XVII w. nad arkada tęczowa anioły podtrzymują tarcze z herbem Janina Stefana Bidzińskiego. Do wystroju weszły wówczas trzy ołtarze barokowe, obok kościoła równocześnie z nim wzniesiono dwie dzwonnice.

 

Kościół w Łukowej - pierwszy, drewniany kościół ufundował miejscowy dziedzic, kasztelan Klemens wraz z małżonką Małgorzatą i dziećmi. Kościół otrzymał wezwanie Najświętszej Marii Panny. Niestety drewniany kościół już nie istnieje. Najpierw obok niego powstał nowy, murowany, neoromański, datowany na rok 1900, a z czasem stary drewniany kościół chylący się ku upadkowi rozebrano. Więcej informacji na ten temat znajdziesz klikając tutaj. 

 





 

Kaplica pw. Św. Michała w Polichnie - W 1851 r. kaplicę drewnianą wybudował Michał Lis. W jej miejscu wzniesiono kaplicę murowaną w 1882 r (czy 1848) r.?). Więcej informacji na ten temat znajdziesz klikając  tutaj.

Ruiny dworu w Bolminie - dwór leży u stóp pasma wzgórz zwanego Grząby Bolminskie, które ciągnie się prawie do Chęcin. Niewielka budowla powstała w końcu XVI lub na początku XVII wieku. Często tez bywa nazywana zamkiem lub pałacem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz klikając tutaj oraz tutaj





Pozostałości Dworu w Ostrowie - dwór znajdował się na lewym brzegu Białej Nidy, na zachód od zabudowy wsi, na wyspie. Pozostałości dworu datowane są wstępnie na XVI – XVII w. Zachowane są fragmenty piwnic i relikty przyziemia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz klikając tutaj.

Młyn wodny w Ostrowie - Założony na Czarnej Nidzie, wzmiankowany w 1540 r. we wsi będącej własnością szlachetnych Piotra i Jana Ostrowskich. W górze rzeki kamienne tamy przelewowe. Napęd na turbinę. Komora  drewniana, przemiła na dwie pary wały. Czynny. Stan zachowania dobry. Obok młynicy zachowana była stara turbina z dawnego urządzenia.

 Rezerwaty przyrody - Na terenie gminy Chęciny istnieje kilka rezerwatów przyrody takich jak: Góra Miedzianka, Góra Rzepka, Góra Zalejowa, Góra Żakowa, Mielechowy, Wolica.

Obszar działania

logominLokalna Grupa Działania „Perły Czarnej Nidy" jest jedną z siedemnastu LGD działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Położona jest w jego centralnej części, a swoim zasięgiem obejmuje obszar gmin: Chęciny, Morawica i Nowiny. Powierzchnia LGD stanowi 313 km2, które wg stanu z 31.XII.2020 r. zamieszkiwało 39 862 mieszkańców.


Zobacz mapę

Partnerzy

 

LGD Perły Czarnej Nidy