Już niedługo będzie można szlakiem kajakowym przepłynąć urokliwe zakątki Czarnej Nidy i Bobrzy. 29 marca br. w Świętokrzyskim Biurze Rozwoju Regionalnego w Kielcach przedstawiciele Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Perły Czarnej Nidy” wraz z trzema innymi LGD-ami podpisali umowę o przyznanie pomocy na realizację projektu współpracy pn. „Atrakcje – Krajoznawczo – Turystyczne Inicjatywa Wspólna”.
Przypomnijmy, że wniosek o przyznanie pomocy na realizację projektu AKTIW złożony został jeszcze w maju 2012 r. W trakcie trwania weryfikacji wniosku, zarówno LGD „Perły Czarnej Nidy”, jak również partnerzy projektu, tj. LGD Ziemia Jędrzejowska GRYF, LGD Dorzecze Wisły i LGD Ponidzie dokonywały uzgodnień z zarządcami rzek i dróg na których mają stanąć znaki dot. szlaku kajakowego. Miały miejsce także spotkania z właścicielami działek dot. ustawienia znaków czy zorganizowania miejsca biwakowego.
W ramach przedsięwzięcia wytyczone zostaną szlaki kajakowe na rzece Czarnej – teren LGD Dorzecze Wisły, na rzece Nidzie – teren LGD Ponidzie, odrestaurowany zostanie również dworzec kolejki wąskotorowej – zadanie LGD „Ziemia Jędrzejowska GRYF”. Nasza LGD w pierwszym etapie opracowała studium zagospodarowania, w drugim etapie oznaczy szlak kajakowy na rzekach Czarnej Nidzie i Bobrzy.
Szlak na rzece Bobrzy przebiegać będzie od miejscowości Trzcianki do ujścia Bobrzy do Czarnej Nidy. Ze względu na niski stan wody odcinek do Radkowic polecany jest dla kajaków jednoosobowych natomiast dalej można już płynąć kajakiem dwuosobowym.
Szlak na rzece Czarna Nida przebiegać będzie od miejscowości Kuby Młyny do miejsca, w którym Czarna Nida łączy się z Białą tworząc Nidę. Odcinek od miejscowości Kuby Młyny do Morawicy polecany jest dla kajaków jednoosobowych, od Morawicy zaś do Tokarni dla kajaków dwuosobowych.
Na trasie szlaku planowane są miejsca postojowe dla kajakarzy w miejscowości Trzcianki i Lipowica (rzeka Bobrza) oraz Morawica i Tokarnia (rzeka Czarna Nida). Będą to zadaszone wiaty ze stołami i ławkami, koszem na śmieci oraz z tablicami informacyjnymi dot. szlaku.
Zanim jednak szlak zostanie oddany do użytku, należy wykonać szereg prac, min. oznaczenie miejsc niebezpiecznych, udrożnienie tras, zakup i montaż tablic informacyjnych itp. Na realizację projektu AKTIW LGD zaplanowała nieco ponad 90 tys. zł, zaś budżet dla wszystkich partnerów zamyka się kwotą ponad 545 tys. zł.
Realizacja projektu planowana jest w 2013 r.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 421 wdrażanie projektów współpracy, Oś 4 Leader PROW 2007 – 2013.