To już piąty raz, kiedy gminy Chęciny, Morawica i Sitkówka – Nowiny połączyły swoje siły z Lokalną Grupą Działania „Perły Czarnej Nidy” aby jak najlepiej promować region LGD podczas V Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 5 - 7 kwietnia w Centrum Targowym Targów Kielce i pomimo zimowej aury przyciągnęła – jak szacują organizatorzy – nawet 30 tys. zwiedzających. Obok kilkudziesięciu LGD-ów i LGR-ów z całej Polski, swą ofertę prezentowali wystawcy z kraju i zagranicy, min. ze Słowacji, Węgier, Algierii czy Finlandii.
Gminy wchodzące w skład LGD, choć zdawałoby się, tak różne, uzupełniają się znakomicie. Oferta turystyczna jaką prezentowano podczas targów była bardzo szeroka. Dla każdego coś ciekawego. I tak - dla aktywnych: atrakcje Basenu „Perła”, Krytej Pływalni „Koral” i zalewu w Morawicy, ścieżki rowerowe, ścieżka Klubu 4H, piesze wędrówki po górze Patrol i Żakowej, Hala Sportowa w Bilczy i w Chęcinach oraz planowany do utworzenia jeszcze w tym roku szlak kajakowy na rzece Czarnej Nidzie i Bobrzy. Dla miłośników tradycji, historii i geologii: Zamek Królewski w Chęcinach, Jaskinia „Raj”, Park Etnograficzny w Tokarni, Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, Kamieniołom Szewce, Geopark „Białe Zagłębie”, Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, Kalwaria Świętokrzyska w Morawicy, zabytkowe kościoły i kapliczki. Dla pragnących odpoczynku na łonie natury, mamy wiele klimatycznych miejsc, swoje propozycje przygotowały też gospodarstwa agroturystyczne: „Gród” w Siedlcach, „Pod Rumakiem” w Chęcinach czy „Leśne Zacisze” w Lisowie. To tylko kilka z wielu atrakcji na terenie LGD.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, pracownicy biura LGD mieli mocne wsparcie. W pierwszy dzień targów promocję obszaru LGD wspomagały Monika Malicka i Paulina Łuszcz z Urzędu Gminy w Morawicy. Nieodpartym urokiem osobistym do odwiedzin stoiska LGD zapraszały uczestniczki konkursu na najpiękniejszą, czyli Miss Gminy Morawica, które zachęcały także do degustacji wyrobów Piekarni „Białogon” oraz masarni Woźniak z Brzezin. W piątek, tak jak i w kolejne dni Małgorzata Dąbek namawiała do aktywnego wypoczynku na Krytej Pływalni „Koral” i Hali w Bilczy.
Sobotni dzień należał do Gminy Chęciny. Promocję jej walorów wspierał Przemysław Wzorek z Parku Etnograficznego w Tokarni, w tym dniu można było także na stoisku LGD nabyć pięknie oprawione wydawnictwa akcydensowe traktujące o atrakcjach województwa świętokrzyskiego, jak również o historii tego terenu podczas II Wojny Światowej i martyrologii wsi polskich. Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej "Chorągiew Ferro Aquilae", która towarzyszyła nam przez wszystkie trzy dni, dawała pokazy walk i sprzętu bojowego.
W ostatnim dniu targów najjaśniej zalśniła nowińska perła, czyli Basen „Perła” a wraz z nim szkolne Schronisko Młodzieżowe „Ventus” i inne atrakcje, do których należą niewątpliwie walory geologiczne Gminy Sitkówka - Nowiny, które przybliżał Grzegorz Pabian z Punktu Informacji Turystycznej razem z synem Pawłem. Geologia jest pasją całej rodziny Pabianów, dlatego z dumą prezentowali własną kolekcję minerałów i skamieniałości oraz opowiadali o utworzonym w marcu br. Geoparku „Białe Zagłębie”.
Dla tych, którzy potrzebowali silniejszych wrażeń, z głośnym rykiem silników nadjechały posiłki. Tak, z głośnym rykiem, bo mowa o motocyklach motocrossowych! W piątek tor motocrossowy w Dębskiej Woli promował Damian Woźniak z Brzezińskiego Klubu Motocrossowego „Racing”, zaś w sobotę i niedzielę prym niepodzielnie wiódł team ze Świętokrzyskiego Towarzystwa Motorowego Moto-Max z Prezesem Sławomirem Posłowskim na czele, promujący tor motocrossowy w Kowali. Sądząc po liczbie gości oblegających stoisko LGD, wspaniałe maszyny wzbudzały emocje nie tylko pośród moto-maniaków, u których w żyłach płynie benzyna zamiast krwi. Również panie, w tym Wiceminister Pani Beata Oczkowicz chętnie fotografowały się na tle motocykli.
LGD doceniła jeszcze jeden niezawodny sposób na przyciągnięcie potencjalnych turystów: pyszności kuchni regionalnej. Dzięki możliwości promocji na stoisku Karczma, Brudzowianki rozsławiły swój śmietanowiec i ciasto z budyniem, a także paszteciki i żurek z jajem. Przy akompaniamencie Feliksa Korbana dały również popis swoich możliwości wokalnych podczas półgodzinnego występu na scenie kultury. Panie z KGW z Lipowicy częstowały gości puszystymi ciastami, wspaniałymi pierogami i pasztecikami. Dekoracja stoiska w ich wykonaniu również wyglądała niezwykle smakowicie – który solenizant łasuch nie chciałby dostać cukierkowego bukietu? Nie lada gratką na tegorocznej Karczmie były pierogi z kapustą i mięsem w ilości 800 sztuk! gotowane przez „Kowalanki” w ogromnym garnku. Świeżutkie, prosto z wody, polane okrasą rozchodziły się w błyskawicznym tempie, bo smakowity zapach wabił tłumy gości, a tradycyjny żurek i ciasto drożdżowe nie miały sobie równych. Sukcesem okazał się występ „Kowalanek” na scenie kultury, które dla odmiany zaprezentowały obrzęd „Przączki”. Uzbrojone w rekwizyty, gwarę świętokrzyską, świetny scenariusz i siłę osobowości podbiły serca publiczności, której przybywało z każdą chwilą. Również Panie z Sekcji Plastycznej Klubu SENIORA z Nowin zapewniły strawę dla duszy. Zachwycały wykonane na zajęciach klubowych olejne obrazy, drewniane kolorowe aniołki i Baby Jagi na miotłach.
Ach! Co to była za impreza! Następna taka dopiero za rok, ale już teraz szukamy pomysłów na miłe niespodzianki dla naszych targowych gości.